سايت کازا قانونی می شود
07-Aug-2006
BBCPersian.com

کازا (Kazaa)، سايت مبادله فايل های رايانه ای، پس از پشت سر گذاشتن چندين دعوای حقوقی پر سر و صدا، قرار است به عرضه قانونی آثار موسيقی اقدام کند.

کازا همچنين توافق کرده تا مبلغ ۱۰۰ ميليون دلار به عنوان خسارت به صنعت ضبط و پخش موسيقی بپردازد. اين سايت از طريق اينترنت امکان مبادله فايل های صوتی، تصويری را ميان دارندگان آنها فراهم می کند.

اين خبر همزمان با انتشار گزارشی از صنعت موسيقی منتشر شده که می گويد طی سال گذشته بيش از ۲۰ ميليون قطعه آهنگ به صورت غير قانونی از اينترنت پياده شده اند.

به گفته متخصصان امور تجاری صنعت موسيقی، مبادله فايل ها و تکثير غير قانونی، مهمترين عوامل کاهش اخير در فروش آثار موسيقی به حساب می آيند.

جان کندی، رئيس و مدير عامل فدراسيون بين المللی صنايع فونوگرافيک (International Federation of the Phonographic Industries) می گويد: "بار ديگر در نبرد جاری پيروز شديم".

پيش از اين سايت های مشابهی نظير نپستر (Napster) نيز امکان پياده کردن قانونی قطعات موسيقی را فراهم کرده بودند.

مارک موليگان، تحليلگر موسسه مطالعاتی ژوپيتر معتقد است ميزان خسارتی که کازا حاضر به پرداخت آن شده، حاکی از گسترش فوق العاده اين گونه خدمات است.

او افزوده است: "۱۰۰ ميليون دلار، نيمی از درآمد بازار قانونی فروش آثار موسيقی از طريق اينترنت در اروپاست".

           
         
درج مطالب در سایت رادیو جوان فقط جنبه اطلاع رسانی دارد. تقاضا می کنیم که در صورت کپی برداری و یا هرگونه استفاده از مطالب و اخبار و عکس های سایت رادیو جوان ، منبع خبر که سایت www.radiojavan.net می باشد را ذکر کنید.